במרכז גרנות מסבירים להורים: גם אתם יכולים לשמור על זוגיות בריאה ויציבה לאורך שנים

הבאת ילדים לעולם היא חוויה נפלאה, אבל היא יכולה גם להכביד על מערכת היחסים שלכם. כשאתם מוסיפים למשוואת הזוגיות שלכם את הדרישות של עבודה, טיפול בילדים ומטלות הבית, יכול להיות קל להזניח את מערכת היחסים ביניכם. עם זאת, חשוב לפנות זמן אחד לשני, גם כשאתם עסוקים. עמותת מרכז גרנות מציעה טיפים שבעזרת ביצוע הטיפים האלה, אתם יכולים לשמור על מערכת יחסים חזקה ואוהבת, גם כשיש לכם ילדים. אז, איך לשמור על מערכת היחסים שלכם בריאה ויציבה? בואו נתחיל!

אילו אתגרים זוגיים עומדים בפני הורים?

לפני שתוכלו להתמודד עם האתגרים, חשוב להבין מהם. מעמותת מרכז גרנות מסבירים שילדים דורשים הרבה תשומת לב, ושכהורים, אתם גם מסתגלים לתפקידים ולתחומי אחריות חדשים. הדינמיקה הזו עלולה להוביל לתחושות של הזנחה, תשישות ותסכול בין בני הזוג. אלה כמה אתגרים שאתם עשויים להתמודד איתם:

 • אילוצי זמן: כשיש ילדים, הרבה זוגות מוצאים את עצמם לעיתים קרובות קצרים בזמן. בין האכלות, פעילויות בית ספר ושגרת שינה, נותר מעט זמן לאינטראקציה זוגית.
 • לחץ כלכלי: ילדים מביאים איתם אחריות כלכלית חדשה, והיא יכולה ליצור מתח, במיוחד אם יש דעות שונות על תקציב והוצאות.
 • שינוי התפקידים: הבאת ילדים פירושה לרוב שינוי התפקידים בתוך מערכת היחסים שלכם. הסתגלות למצב החדש עלולה להוביל לתחושות של חוסר איזון או חוסר שוויון.
 • תשישות רגשית ופיזית: לילות ללא שינה וטיפול בכל צרכיהם של הילדים יכולים להשאיר את שני בני הזוג סחוטים רגשית ופיזית.

איך לבנות בסיס חזק לזוגיות שלכם?

תקשורת פתוחה וכנה היא הבסיס לכל מערכת יחסים חזקה, הם ממשיכים. כהורים, היא הופכת להיות אפילו יותר קריטית. כך תוכלו לשמור על ערוץ תקשורת פתוח ביניכם:

 • הביעו את צרכיכם באופן ברור: כשאתם מרגישים מוצפים או מוזנחים, חשוב לשתף את הצד השני. ספרו לבני הזוג שלכם איך אתם מרגישים ומה אתם צריכים מהם כדי למנוע הצטברות טינה.
 • הקשבה פעילה: כשבני הזוג מדברים, הקשיבו באופן פעיל. היא אומרת לא רק לשמוע את המילים שלהם, אלא להבין את המחשבות והרגשות שמאחוריהן.
 • צ'ק אין קבוע: הקדישו זמן באופן קבוע כדי לדון במערכת היחסים שלכם, באתגרים שאתם מתמודדים איתם ואיך אתם מרגישים.

 

 

מהן הדרכים לחיזוק מערכת היחסים?

בתוך הכאוס של ההורות, בילוי זמן איכות יחד עלול להידחק הצידה כדי לפנות זמן לגידול הילדים. עם זאת, הבילוי המשותף הוא חיוני לחיזוק הקשר ביניכם. אילו פעילויות אתם יכולים לעשות יחד? הינה כמה דוגמאות שהמומחים מעמותה מציעים:

 • דייט לילי: לילות דייט קבועים מאפשרים לזוגות להתחבר מחדש. הדייטים לא תמיד חייבים להיות ראוותניים. פעילויות פשוטות, כמו צפייה בסרט בבית או טיול, יכולות להיות משמעותיות באותה המידה.
 • תחביבים משותפים: עסקו בפעילויות ששניכם נהנים מהן. בין אם מדובר בבישול, ריקוד או טיולים, תחביבים משותפים יוצרים זיכרונות ומחזקים את התקשורת ואת החיבור ביניכם.
 • פנו לעזרה בעת הצורך: אם אתם מרגישים שאין לכם זמן להקצות אחד לשני בגלל אחריות הטיפול בילדים, שקלו לבקש עזרה. אתם יכולים לשכור בייביסיטר, לבקש מבני משפחה, או לשלוח למסגרות שיפנו לכם זמן.

אילו צעדים יש לנקוט כדי לשמור על הגחלת?

אינטימיות פיזית היא מרכיב חיוני בכל מערכת יחסים רומנטית, אבל ההורות יכולה לגרום לה להיות מאתגרת, ולכן חשוב לתת עדיפות להיבט הזה במערכת היחסים. מומחי מרכז גרנות מציעים כמה טיפים לשמירה על האינטימיות הפיזית, והם:

 • הבינו אחד את השני: הבינו ששניכם עלולים להיות מותשים בגלל הצורך לגדל את הילדים. לכן, במקום להדגיש את התדירות, התמקדו באיכות הרגעים האינטימיים.
 • הישארו מלאי חיבה: גם אם אין לכם כוח לאינטימיות, מחוות קטנות כמו החזקת ידיים, חיבוק, או אפילו נשיקה פשוטה על הלחי, יכולות לעזור לשמור על הניצוץ ביניכם.
 • דברו עליה: אם יש אתגרים בחיים האינטימיים שלכם, דברו עליהם בפתיחות עם בני הזוג שלכם. הבנת נקודות המבט אחד של השני יכולה להוביל לאינטימיות פיזית מספקת יותר.

איך כבוד הדדי מועיל לקשר הזוגי?

ממרכז גרנות משתפים שכדי לשמור על מערכת יחסים מתמשכת, כבוד הדדי הוא בעל חשיבות עליונה. כך תוכלו לכבד אחד השני ולשמר את הזוגיות שלכם:

 • העריכו אחד את תפקידיו של השני: בין אם אחד מבני הזוג הוא הורה שנשאר בבית ובין אם שניהם עובדים, חשוב לכבד ולהעריך את מה שכל אחד מהם תורם למשפחה.
 • הימנעו ממשחקי האשמות: כשמתעוררים אתגרים, קל להפנות אצבע מאשימה. עם זאת, היא יכולה לשחוק את הכבוד ההדדי בקשר, ולכן, במקום זאת, עבדו יחד כדי למצוא פתרונות לאתגרים האלה.
 • חגגו אחד עם השני: הביעו באופן קבוע הערכה לבני הזוג שלכם. תודה או הכרה פשוטה יכולות לגרום לסיפוק עמוק אצל הצד השני.

מה לעשות כשהאתגרים קשים לכם מדי?

אין בושה לחפש תמיכה חיצונית אם אתם מרגישים שהיא יכולה להועיל למערכת היחסים שלכם, כמו למשל התמיכה שאתם יכולים לקבל אצלם בעמותה. הינה כמה דרכים לקבלת התמיכה החיצונית:

 • ייעוץ: ייעוץ אישי או זוגי יכול לספק כלים ואסטרטגיות לחיזוק הקשר ביניכם.
 • קבוצות הורות: הצטרפות לקבוצות הורות יכולה לעזור לכם להתחבר עם הורים אחרים שעשויים להתמודד עם אתגרים דומים. שיתוף חוויות ופתרונות יחד כקבוצה יכול להיות מועיל מאוד.

לסיכום

שמירה על מערכת יחסים ארוכת טווח כזוג היא לא תמיד קלה, במיוחד כשיש לכם ילדים. ישנם אתגרים רבים העומדים בפני זוגות, כגון איזון בין עבודה לחיי משפחה, גידול ילדים והתמודדות עם לחצים כלכליים. עם זאת, ישנם גם דברים רבים שזוגות יכולים לעשות כדי לחזק את מערכת היחסים שלהם ולשמור על הניצוץ בחיים. עם הטיפים של מרכז גרנות אתם יכולים לשמור על הזוגיות שלכם גם כשאתם מתמודדים עם אתגרי ההורות!