הקהילה היהודית בפורטוגל: מההיסטוריה ועד ימינו

הקהילה היהודית בפורטוגל

הקהילה היהודית בפורטוגל: נטועה עמוק בהיסטוריה הפורטוגלית   

הקהילה היהודית החלה להתיישב בפורטוגל החל מהמאה ה 12 לספירה. למרות שברבות השנים התרחשו לא מעט אירועים אנטישמיים כנגד הקהילה בעקבות טענות כי היהודים הביאו את המגפה השחורה לאירופה, הקהילה המשיכה לחזק את כוחה ומנתה עד לגירוש סך של 30,000 בני אדם.

בשנת 1492 התרחש אירוע דרמטי בספרד: עשרות אלפי יהודים גורשו מהמדינה בהוראת המלך, כאשר רבים מהם הגיעו לפורטוגל. בעקבות ההגירה המסיבית מנתה הקהילה לסך של כ 70,000 יהודים שהתיישבו בעיקר באזור פורטו, ליסבון ובז'ה. למרות ההשתלבות המהירה של המהגרים והפיכתה של הקהילה לחלק משמעותי מאוד (3% מהאוכלוסייה הכללית במדינה) בשנת 1496 ובעקבות הוראה מצד איזבל מלכת ספרד לאחר שהתחתנה עם המלך מנואל הראשון הורתה לגרש את היהודים שהתגוררו במדינה. צו הגירוש לא ניתן בעקבות הוראה של המלך כי כלל היהודים המתגוררים במדינה יעברו תהליך התנצרות,  בשל ההבנה שלו לגבי היכולת של היהודים בכל הקשור לפיתוח ממלכתו, ועל כן יהודים שנשארו להתגורר במדינה נאלצו לשלם כופר לרשויות. רבים מהם בחרו שלא להישאר במדינה ולברוח למדינות שכנות כולל ארה"ב ומדינות ערב, כחלק מהבנה כי פורטוגל אינה הפכה למקום בטוח. רק בשנת 2005 ולאחר שנים של ביקורת ציבורית העבירה ממשלת פורטוגל תיקון לחוק במסגרתו צאצאים של יהודי פורטוגל ועל כן קיימת אפשרות לקבלת אזרחות למגורשי ספרד לאור היותם חלק משמעותי מההיסטוריה של אנוסי פורטוגל.

מדוע רצוי לעבור את התהליך כבר עכשיו?

הוצאת דרכון פורטוגלי בחסות התיקון לחוק מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם ובעבור בני המשפחה לקבל אזרחות אירופאית, בהליך מהיר באופן יחסי למדינות אחרות באירופה. למעשה, הקהילה היהודית שחיה במדינה היא בעלת תפקיד משמעותי בתהליך בשל היותה מוסמכת מטעם ממשלת פורטוגל להעניק אישור ראשוני לקבלת אזרחות, וזאת על בסיס בדיקה כי שם המשפחה של אנוסי ספרד ופורטוגל מופיעים ברשומות של הקהילה. ע"פ הערכות כ 10,000 ישראלים כבר קיבלו דרכון פורטוגלי המקנה אפשרות לנוע בין מדינות אירופה באופן חופשי, כניסה לארה"ב ללא צורך בהוצאת ויזה וכן אפשרות למגורים ותעסוקה. בנוסף ידוע שיש מזג אוויר מושלם במדינה לצד חיי קהילה עשירים המתבצעים בזכות הקהילה היהודית ששמרה על אופייה, למרות הפרעות שעברה.

המצב כיום

כיום הקהילה היהודית בפורטוגל נחשבת לחלק בלתי נפרד ומשמעותי מאוד לממשלה. למעשה, לקהילה המתגוררת ברובה בעיר ליסבון יש קשרים הדוקים עם גורמי ממשל ובהתאם לכך היא גם אחראית על מתן אישור ראשוני בעבור צאצאים של אנוסי פורטוגל, לטובת הוצאת דרכון. הקהילה ידועה באורח החיים המודרני אך גם הדתי ובהתאם לכך היא מקיימת מגוון רחב של אירועים לצד ניהול מדוקדק של רשומות שמות המשפחה של אנוסי פורטוגל, כחלק מהסמכות שניתנה לה ע"י הממשלה. בשנים האחרונות קיבלה הקהילה סיוע כספי בשווי מיליוני יורי לטובת שיפוץ מבנים וכן הקמה של בתי כנסת חדשים, כחלק מהבנה של ממשלת פורטוגל כי לקהילה היהודית יש חלק משמעותי בהפיכתה של פורטוגל למדינה מתקדמת, גם בכל הקשור להוצאת אזרחות.

לסיכום, הקהילה היהודית בפורטוגל היא קהילה חמה ואוהדת המספקת לא רק אפשרות ליצירה של דף חדש בדמות מעבר לפורטוגל אלא גם סיוע לתיירים שמגיעים למדינה. מדובר בטיסה קצרה בת ארבע שעות בלבד מישראל, ועל כן רבים מהמטיילים נעזרים בחברי הקהילה לטובת קבלת טיפים לאתרים מומלצים כמו גם לקיום של ארוחות שבת וחג במרכזי הקהילה – בתי הכנסת הפורסים בכל רחבי המדינה, ובייחוד בעיר הבירה ליסבון. למרות הפרעות שעברה וההשפעות הדרמטיות לאורך ההיסטוריה, ניתן בהחלט לומר כי הקהילה היהודית היא קהילה חזקה שהצליחה לעבור את התלאות ובהתאם לכך להיטמע בצורה מעוררת השראה בפורטוגל.