יד רוחצת יד – כל הדרכים לתרום לקהילה יהודית

לתרום לקהילה יהודית

המאפיין הבולט ביותר של הקהילה היהודית נובע מתוך האחדות בתוך העם והיכולת לתרום באופן אישי או קבוצתי. כל הדרכים בהם גם אתם תוכלו לתרום – בסקירה הבאה.

תרומה לקהילה היהודית: כך תוכלו לקחת חלק ולהרגיש שייכות

האחדות בעם ישראל ובקהילה היהודית מהווה ללא ספק את חוזקה ועוצמה. לא פעם, בעת משבר, מתגלה הכוח של העם היהודי והקהילתיות שתורמת ומתגייסת כולה בעבור תמיכה וסיוע בעבור מי אשר נזקק לכך. למעשה, חשוב לדעת כי היכולת לתרום לקהילה שריר וקיים ואינו תלוי באמונה רק ביכולת האישית לספק תמיכה וסיוע ובהתאם לכך גם התרוממות רוחנית המבוססת על יד רוחצת יד. בכדי לסייע לכם, להלן מספר דרכים בהם תוכלו לנקוט באופן עצמאי או אפילו משפחתי וקבוצתי:

חלוקת מזון

ברחבי הארץ פועלות עמותות רבות המספקות מזון לנזקקים כמו גם למשפחות מעוטות יכולות, קשישים וניצולי שואה. תוכלו לקחת חלק הן באמצעות אריזה של סלי מזון וחלוקה או לתרום בעצמכם מזון שיש ברשותכם ותרצו להעביר הלאה. חלוקת מזון מתבצעת בכל ימות השנה אולם העומס נרשם בעיקר לקראת החגים, ועל כן רצוי להירשם מראש לעמותות או ליצור בעצמכם קהילה עם שכנים ובני משפחה לטובת חלוקה של מזון בעבור נזקקים.

הסעות

ישנם קשישים כמו גם חולים שאינם יכולים להגיע לבית החולים או למרפאות באופן עצמאי. דרך הרשתות החברתיות כמו גם ראשי קהילה ניתן לסייע להם באמצעות הסעות המתבצעות באמצעות הרכב שלכם, וזאת מתוך מטרה לאפשר למטופלים להגיע בזמן לטיפול ואף לקבל סיוע ותמיכה בעת שיצטרכו לכך.

אירוח משפחות

לפתוח את הבית לטובת אירוח של משפחה אחרת מהווה הזדמנות מצוינת לתרום לקהילה, בייחוד אם מדובר באנשים שלא יכולים להספיק להגיע לבית שלהם לפני כניסת השבת או נאלצו למצוא את עצמם ללא קורת גג בעקבות אסון כמו שריפה.

ביקור חולים

אחת המצוות הגדולות בגמילות חסדים היא לבקר אדם חולה. דווקא הביקור שבעינינו יכול להיות מהיר ופשוט מהווה עולם ומלואו בעבור אדם חולה ובודד שמצוי במצוקה גופנית אך גם נפשית. למרות שביקור חולים אצל אנשים חולים עלול להפוך לחוויה לא פשוטה ואפילו קשה, זכרו כי דווקא הביקור הזה יכול לחולל את ההבדל ואף ליצור התרוממות רוחנית גבוהה במיוחד.

ניחום אבלים

מדובר במצווה שנועדה לספק נחמה והקלה על הכאב של האבל, באמצעות מתן הזדהות וניחום שמתבצע באמצעות השתתפות בשבעה. ביהודית מדובר במצווה גדולה שבמסגרתה הנוכחים מדברים בשבחו של הנפטר ובהתאם לכך יוצרת הזדמנות לדבר בשבחו ובהתאם לכך לעשות עמו חסד.

גישור

עשיית שלום בין שני אנשים מסוכסכים מהווה גם היא מצווה אותה ניתן לבצע לטובת תרומה לקהילה. מדובר במצווה שמתבצעת במסגרת של בין אדם לחברו, והיא מאפשרת לכם לקחת חלק באופן המאפשר ליצור הסכמות בין שני אנשים מסוכסכים.

לסיכום, ישנם לא מעט דרכים בהם תוכלו לנקוט מתוך מטרה ליצור אחדות בקהילה. בעבור רבין, גמילות חסדים היא אפילו חשובה יותר ממצווה של צדקה בשל היותה בעלת חשיבות רוחנית ותוך שימת דגש על מתן סיוע של אדם לחברו. זכרו כי בסופו של דבר גם המצווה ולו הקטנה ביותר יכולה לחולל הבדל עצום לטובת הקהילה היהודית, כפי שניתן היה להבחין במקרים רבים שבמסגרתם יהודים סייעו לא רק לקהילה היהודית במקום המגורים שלהם אלא גם לקהילות יהודיות בכל רחבי העולם, בין אם מדובר בתרומה כספית ובין אם מדובר בסיוע חברתי.