שירותי נוטריון: למה צריך אותם – ואיפה מקבלים אותם?

שירותי נוטריון

כאשר אנו זקוקים לשירותים משפטיים שונים, בין אם מדובר על תביעה שאנו רוצים להגיש, עסקת נדל"ן שאנו מעוניינים לבצע או שמדובר על הליכים מנהליים שונים כמו הליכים של קבלת אזרחות או הוצאת דרכון או תעודת זהות, אנו יודעים באופן כמעט אוטומטי שעלינו לפנות אל עורך דין שיעזור לנו בהם, וכך גם אנו עושים. עם זאת, רבים מופעים לגלות שמעבר לשירותיו של עורך הדין, בהרבה מקרים יש גם צורך בשירותים נוספים של איש מקצוע המכונה נוטריון, שהוא בעצם עורך דין שלו סמכויות מסוימות שאין לכל עורך דין מן השורה. אם גם אתם נמצאים לקראת הליכים שונים מהסוג הזה ולא ממש מכירים את הנושא של שירותים נוטריוניים, אנו רוצים להסביר בדיוק במה מדובר, איזה שירותים הוא נותן ולמה צריך אותם, והיכן ניתן לקבל את השירותים הללו.

מיהו הנוטריון ומהם שירותים נוטריוניים?

נוטריון הוא עורך בעל ותק של 10 שנים במקצוע שעבר הסמכה מיוחדת המכשירה אותו לתפקיד ומאפשרת לו לשמש כנוטריון באופן חוקי. בניגוד לעורכי הדין, קיימת שורת פעולות מסוימת שהנוטריון מוסמך לעשות והוא היחיד שיכול לעשות אותם. בגדול מדובר על אימות חתימה במקרים שונים כמו חתימה על מסמכי משכנתא, חתימה על הסכמי ממון, חתימה על צוואה וכן הלאה, כלומר שהנוטריון צריך לבדוק שהאדם שחותם על כל מסמך כזה, עושה זאת מרצונו החופשי לחלוטין כאשר הוא מודע למסמך עליו הוא חותם. שירותים נוספים שמעניקים נוטריונים הם תרגומים נוטריונים על מסמכים שונים, על כך נרחיב בהמשך. ניתן לקבל שירותים בעיר בה אתם גרים, ואם אתם תושבי ירושלים תוכלו להיכנס לקישור ולקבל שירותים שמתאימים גם לציבור החילוני וגם לדתיים וחרדים.

עלויות שירותים נוטריוניים

אחד הדברים שהכי חשוב לדעת זה שעלויות השירותים הנוטריונים הן קבועות בחוק (ומתעדכנות מפעם לפעם) ולכן לא ניתן לגבות פחות או יותר מהמחיר הנקוב על כל שירות. מרבית הנוטריונים לא יגבו לעולם סכום אחר, אבל אם אתם רוצים להיות בטוחים שאתם מקבלים שירות הוגן, בהחלט אפשר להיכנס לאינטרנט ולראות את המחירים המפורטים. עם זאת חשוב לדעת שאם תבחרו לתת לנוטריון לבצע את התרגום הנוטריוני של מסמכים עבורכם ולא רק לאשר את המסמכים, הוא יכול לגבות על כך תשלום כראות עיניו, מה שמוביל אותנו לכל נושא התרגום הנוטריוני.

תרגום נוטריוני

התרגום הנוטריוני הוא אחד השירותים הנפוצים ביותר שמעניקים נוטריונים ובהחלט חשוב להכיר אותו. מדובר למעשה על מקרים בהם צריך להציג מסמכים רשמיים של מדינת ישראל (מנהליים או משפטיים) לגופים, רשויות או אנשים במדינה זרה. במקרים הללו כמובן שהם צריכים להבין את תוכן המסמך ולכן צריך לתרגם אותו, אך הם גם צריכים לדעת שהמסמך אכן תורגם כראוי ושמדובר במסמך רשמי ותקין, ועל כן יש צורך בתרגום המאושר על ידי נוטריון. ישנו תרגום נוטריוני הנעשה על ידי הנוטריון עצמו (ואז הוא יכול לגבות סכום כראות עיניו על התרגום), ויש מקרים בהם הנוטריון רק מאשר שהתרגום נעשה כראוי לפי הצהרתו של מתרגם צד שלישי בהליך שנקרא אישור הצהרת מתרגם.

בדקו את הצורך שלכם בנוטריון לפני כל הליך שהוא

לסיכום הדברים – לפני שאתם מתחילים בהליך משפטי או מנהלי כלשהו, חשוב מאד לבדוק לעומק אם יש צורך בשירותיו המקצועיים של נוטריון, ולהתקשר עם נוטריון מקצועי מבעוד מועד, מה שיחסוך לכם הרבה זמן ואנרגיה ברגע האמת. מאחלים לכם הרבה בהצלחה!