ברכות השחר

ברכות השחר

ברכות השחר הן ברכות אותן אומרים בכדי לבטא הודיה כמו גם הוקרת תודה בפני בורא עולם על כך שהחדיר בנו את נשמתנו לאחר השינה. מהם הניסוחים של כל עדה? להלן הפרטים.

להודות לקדוש ברוך הוא על הקימה בבוקר: כל מה שרציתם לדעת על ברכות השחר

ברכות השחר הן ברכות שמתבצעות מיד עם שחר, כלומר עם הקימה לאחר השינה. מטרתה של ברכות השחר היא קודם כל להודות לקדוש ברוך הוא על הגמילות והחסדים שהוא מבצע בעכברנו בכל יום, ובהתאם לכך גם מחזיר בנו את נשמתנו מיד לאחר השינה. לכן, המשפט הראשון של הברכות מתחיל ע"פ העדה הספרדית במשפט "מודה אני לפניך מלך חי וקים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך" ואילו אצל עדות אשכנז נהוג לומר "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצותיו וציוונו על נטילת ידיים" ומיד לאחר מכן "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר נתן לשכוי בינה להבחין יום ובין לילה". ברכות השחר מלוות גם בפעולות הכוללות בין היתר את נטילת הידיים, ברכת אשר יצר, אלוהי נשמה שבמסגרתה אנו מודים לאל על כך שהחזיר את נשמתו ולכן במסגרת התפילה נהוג לומר "נשמה שנתת בי טהורה היא". בנוסף, אצל יהודים מאמינים אדוקים נהוג לומר את ברכות התורה שמיד לאחר אמירתן ניתן להתחיל את לימודי התורה כמו גם תורת המשנה.

ברכות השחר

סגולות המעוגנות במקורות הקדושים

אין ספק כי אמירה של ברכות השחר מהוות אפשרות מצוינת לקבל סגולות כמו גם ליצור יכולת להודות ולהוקיר על מה שנתן ועל מה שעוד יבוא. מדוע צריך להתפלל לאחר הקימה? ובכן, צריך להבין כי תפילה מורכבת משני דברים: להראות לקדוש ברוך הוא שאנחנו יודעים כי אנו זקוקים לו וצריכים אותו. הסגולה של ברכות השחר נועדה להבהיר בפני הקדוש ברוך הוא שאנו יודעים כי בלעדיו לא היינו קמים, וזאת מתוך מטרה להכניס את בורא עולם למשוואה במקום הראשון. כאשר אנו מתפללים לבורא עולם בבוקר, אנו מקבלים באהבה את אשר נתן. במקורות הקדושים ישנם סגולות רבות המיוחסות לאמירה של ברכות השחר, ועל כן מדובר באחת הברכות החשובות ביותר של כל יהודי מאמין.

לסיכום, היכולת שלנו לומר את ברכות השחר בעת הקימה בבוקר מהווה הזדמנות מעולה לא רק להודות אלא לפתוח את היום שלנו עם אמונה שלמה ועם תחושה של רוגע, שלווה והוקרת תודה לבורא על מה שנתן ועל מה שעוד יבוא. נצלו את שעות הבוקר לטובת אמירה של ברכות השחר בהתאם לנוסח של עדות אשכנז או מזרח. ניתן מיד לאחר אמירת הברכה להודות על מה שיש לנו ובהתאם לכך ליצור יכולת אמיתית להתחבר לבורא אך גם לזכור כי שום דבר אינו מובן מאליו ובעל חשיבות עצומה.