הכירו את הקהילות הדתיות בישראל

הקהילות הדתיות בישראל

בישראל פועלות לא מעט קהילות דתיות. בחרנו להציג את ארבעת הקהילות הבולטות שמשקפות לא רק ערכים אלא גם סיוע ועזרה לקהילה.

קהילות דתיות בישראל: מגוון עצום של זרמים והשקפות

מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. ברבות השנים התפתחו בישראל קהילות דתיות רבות שהצליחו לסגל לעצמן כללי התנהגות ייחודים אך גם דבקו במסורת, כחלק מהבנה כי דווקא הכוח של הקהילתיות הוא זה שיגרום לקירוב לבבות ואף לטובת יצירה של מערך קירוב לבבות. בחרנו להציג ארבע מתוך עשרות קהילות שפועלות כאן ואולי אתם לא מכירים:

קהילת שירה חדשה

מדובר בקהילה דתית אשר הוקמה בירושלים בשנת 2002, ונחשבת לאחת הקהילות המרכזיות בארץ. הייחוד של הקהילה נובע מתוך חיי קהילה תומכים המבוססים על עשייה משותפת למען הקדוש ברוך הוא אך גם נאמנות לשייח הלכתי שמאפשר את שיתופן של נשים באופן הקשוב למסורת. בהתאם לכך, פועלת הקהילה יחדיו בטקסים דתיים במרחב הציבור כמו גם מקיימת פעילויות חברתיות רבות שהופכות אותה לקהילה מגובשת המבוססת על הכרה בזולת כמו גם מבקשת לדון בשאלות הלכתיות הנוגעות לחיי הקהילה הפעילים. הקהילה פועלת על בסיס של תשלום דמי חבר ולכן כל אדם יכול להצטרף ולתרום בכדי לקבל

הקהילות הדתיות בישראל

קהילת טירת צבי

קהילת טירת צבעי היא למעשה הקיבוץ הראשון בעולם שהוקם ע"י דתיים. למרות שרבים תופסים את קיבוץ טירת צבי כחילוני, ברבות השנים צמחה בקיבוץ קהילה ענפה שמקיימת תפילות בבית הכנסת כמו גם מבצעת פעילויות רבות למען הקהילה המתגוררת בטירת צבי אך גם לטובת המבקרים באזור.

קהילת הצור והצהר

קהילת דתית וציונית צור הצהר פועלת בצור הדסה. ע"פ מקימי הקהילה, הייעוד של צור צהר הוא ליצור בית קהילתי בעל נופך דתי רוחני ובהתאם לכך היא פועלת באופן מתמיד לצורך קידוש שם שמיים. בהתאם לכך, פועלת הצור והצהר בשיתוף המתבצע בין היתר ע"י ועדות שונות כמו גם קיום של אירועים בהנהגתו של הר לוי יצחק שעלה לארץ מאוסטרליה ורעייתו שרה.

קהילת מעגלי אור

קהילת מאגרי אור הוקמה בשנת 2007 בהתאם להחלטה עירונית של עיריית עפולה. הקהילה מונה כיום כ 50 משפחות והיא מאופיינת בשיתופיות לצד פיתוח של קרנות חסד אשר במסגרתן הקהילה דואגת לארוחות חמות כמו גם אירוח של גרים. למעשה, הקהילה מפעילה מגוון רחב של פעילויות למען הקהילה כולל מפגשי זוגות כמו גם שבתות קהילתיות שמאפשרות לכל אדם להתארח ולהרגיש חלק.

לסיכום, בישראל פועלות לא מעט קהילות בתוך הערים אך גם הכפרים והישובים. חלקן קטנות וחלקן מונות מאות משפחות אך הייחוד של כל הקהילות הללו הוא היכולת לתרום לאחר, לסייע ואף ליצור אחידות בעם. בהתאם לנאמר חשוב לדעת כי כל אדם רשאי לקחת חלק בפעילויות הללו ואף לתרום בעצמו כחלק מערבות הדדית שמגיעה לידי ביטוי באופנים רבים, החל מהצטרפות לפעילויות של הקהילות ועד לתמיכה וסיוע בתרומה לפעילות שלהן.