מורשתו של הרב מרדכי אליהו: מחייו ועד לספרים שכתב

מורשתו של הרב מרדכי אליהו

זה לא משנה ממש מה הזיקה שלנו לדת, אם אנחנו מקפידים על קיום מצוות, נוהגים לשמור שבת, מתפללים בבית כנסת או לא וכן הלאה – בתור יהודים וישראלים עלינו לדעת תמיד שחלק מהותי בתרבות הוא אותם אישים חשובים ששינו את פני ההיסטוריה והשפיעו רבות על המציאות שכולנו מכירים כיום. ישנם אישים שהביאו לשינויים ותמורות בהיבט המדיני, אחרים השפיעו במידה ניכרת על הכלכלה המקומית, ויש כאלה שנזכור בזכות התרומה החברתית שלהם. לצד כל אלו, אין ספק שחשוב לזכור תמיד את אותם אישים שהשפיעו רבות על התרבות והשאירו אחריהם כתבים וטקסטים רבים שיש להם משמעות חשובה עד היום. אחת מאותן הדמויות הללו הוא בלי ספק הרב מרדכי אליהו שהשאיר אחריו מורשת ענפה והשפיע על דורות רבים אחריו עד ימינו אנו. אם לא יצא לכם עדיין לשמוע על האדם המיוחד הזה, אנו רוצים לספק בקצרה על תולדותיו ועל הכתבים החשובים שהשאיר אחריו.

תולדותיו של הרב מרדכי אליהו

מיד נדבר על הספרים, הטקסטים והרעיונות של הרב אליהו, אך לפני שנדבר על  המגוון הרחב שהשאיר אחריו, חשוב להכיר אותו ואת תולדות חייו בקצרה. הרב מרדכי אליהו היה פוסק, מקובל ומנהיג דתי. הוא נולד בשנת 1929 בעיר העתיקה ירושלים לבנו של מקובל שעלה לארץ מבגדד. עקב פטירת אביו בגיל צעיר, נאלץ לעבוד ולפרנס את משפחתו ועשה כך במשך שנים ארוכות. כבר מילדות סומן ככישרון גדול ובגלל שלא היו לא הרבה ספרים בבית, קיבל מפתח לישיבת פורת יוסף בה היה לומד מדי ערב.

בחלוף השנים השלים את לימודים בבית המדרש לרבנים ודיינים והוסמך לשמש כדיין. הוא עשה היסטוריה ומונה לדיין הצעיר ביותר בישראל דאז בבית הדין הרבני בבאר שבע. לאחר כארבע שנים עבר לבית הדין האזורי בירושלים ובהמשך אף התמנה כחבר בית הדין הרבני הגדול. ברבות השנים הוא התמנה לתפקיד הראשון לציון והרב הראשי לישראל ולמעשה החליף את הרב עובדיה יוסף שכיהן בתפקידים אלו עד אז.

תקופת כהונתו התאפיינה בשיתוף פעולה פורה בין הרבנים הראשיים בערים השונות בארץ, שיפור רמת הכשרות וכן נגעה בנושאים ציבוריים חשובים כמו שביתית האחיות. הרב מרדכי אליהו נפטר בשנת 2010 בגיל 81 וליוו אותו בדרכו האחרונה כמאה אלף איש מכל רחבי הארץ ואפילו כאלו שהגיעו ממדינות שונות מחו"ל.

כתביו וספריו

אם כך, חלק גדול במורשת שלו נמצא בספרים הרבים שכתב ובגלל שמדובר על רשימה ארוכה לא נוכל לדבר על כולם. עם זאת, הנה כמה דוגמאות שחשוב ביותר להכיר:

  • דרכי הלכה – הערות והארות על פי מורשת יהדות ספרד ובני עדות המזרח לאחד הספרים המפורסמים ביותר "שולחן ערוך".
  • מאמר מרדכי למועדים וימים – ספר הלכות בנושא של חגי ישראל. בניגוד למה שרואים בדרך הכלל הספר הזה נגע גם במסורת ספרד וגם במסורת אשכנז.
  • מאמר מרדכי צרור החיים – מקבץ שאלות ותשובות מאת הרב העוסק באחד הנושאים הרגישים ביותר בעולם היהודי ובכלל – מנהגי האבלות.
  • מן המותר בפיך – חוברת שלמה ובה הוראות מעשיות כיצד יש לבדוק מאכלים שונים על מנת לוודא שאין בהם תולעים שיביאו לפסילתם.

כמובן שזה רק על הקצה המזלג, ומעבר לספרים נוספים שכתב הרב בימי חייו, הוא גם הוציא עשרות פסקי הלכה חשובים ביותר.

לסיכום – מדובר בדמות חשובה מאד בעולם היהודי בעידן המודרני. אם עולם הרוח והתרבות היהודית מעניין אתכם אנו ממליצים בחום להכיר אותו יותר לעומק.