מהי עמותת לב ונפש וכיצד היא מסייעת לילדים בעלי צרכים מיוחדים בישראל?

ילדים בעלי צרכים מיוחדים הם ילדים שזקוקים לעזרה מתמדת, בין אם זה מגורמי מקצוע או מהמשפחות שלהם. גם 'עמותת לב ונפש' היא גורם המסייע לאותם ילדים אשר חלקם מתמודדים עם נכויות כאלה ואחרות וחלקם הם מתמודדי נפש, הנמצאים בקושי יומיומי להתמודד במסגרות חינוכיות וחברתיות. המתנדבים של עמותת 'לב ונפש' תומכים באותם ילדים ומשמחים אותם על בסיס קבוע. אז כיצד תדעו האם ילדכם סובל מבעיה נפשית? ומהן הפעילויות העיקריות של העמותה? כל הפרטים במאמר הבא.

ילדים עם הפרעות נפשיות, איך מזהים?

לפני שנספר על פועלה המיוחד של עמותת לב ונפש ועל תרומתה לילדים מתמודדי נפש, חשוב שנלמד לזהות הפרעות נפשיות אצל ילדים. גידול ילדים יכול להיות מאתגר – ההתנהגויות והרגשות שלהם יכולים להשתנות בתדירות גבוהה ובמהירות. חשוב לזכור כי כל הילדים עצובים, חרדים, עצבניים או תוקפניים לפעמים. לעיתים הם גם מתקשים לשמור על שקט ולתקשר עם ההורים או עם חברים בפתיחות, מדובר בשלבי התפתחות טבעיים לגמרי. עם זאת, התנהגויות מהסוג הזה עשויות להצביע על מחלת נפש אצל חלק מהילדים.

הפרעות נפשיות יכולות להתחיל בילדות. דוגמאות למחלות אלו כוללות הפרעות חרדה, הפרעות קשב וריכוז (ADHD), ילדים על הספקטרום האוטיסטי, דיכאון, שינויים קיצוניים במצב הרוח, הפרעות אכילה והפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD). ללא טיפול, מצבים נפשיים אלו יכולים למנוע מילדים למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם.

 

 

מתי לפנות לעזרה?

איך אתם יכולים להבחין בין התנהגויות ורגשות מאתגרים שהם חלק נורמלי מהתבגרות לבין אלה שמעוררים דאגה? באופן כללי, שקלו לפנות לעזרה אם התנהגות חריגה של ילדכם נמשכת מספר שבועות או יותר, במיוחד אם התנהגות זו גורמת למצוקה עבורכם או עבור שאר המשפחה. אם ההתנהגות של ילדכם מסוכנת או אובדנית פנו באופן מידי לעזרה. ילדים צעירים עשויים להפיק תועלת מהערכה וטיפול במצבים הבאים:

  • התקפי זעם תכופים
  • מרבים לדבר על פחדים או דאגות
  • מתלוננים על כאבי בטן או כאבי ראש תכופים ללא סיבה רפואית ידועה
  • נמצאים בתנועה מתמדת ואינם יכולים לשבת בשקט (למעט כשהם צופים בסרטונים או משחקים במשחקי וידאו)
  • ישנים הרבה מידי או מעט מידי או סובלים מסוטים
  • אינם מעוניינים לשחק עם ילדים אחרים או מתקשים ביצירת חברים
  • נאבקים בלימודים או שחווית לאחרונה ירידה בציונים
  • חוזרים על פעולות פעמים רבות מתוך חשש שמשהו רע עלול לקרות

כיצד עמותת 'לב ונפש' יכולה לסייע לילדכם?

אם אתם מוצאים כי הילד או הילדה שלכם מתמודדים עם אחת מהתופעות שהזכרנו, קודם כל פנו באופן מידי להערכה מקצועית ולטיפול. לאחר מכן, תוכלו להיעזר בעמותת לב ונפש, העמותה מציעה מעין חדר מיון ראשוני, במסגרתו היא תומכת ומלווה את הילד והמשפחה באמצעות מספר דרכים, כמו למשל תמיכה צמודה של מתנדבים, פעילויות מעודדות אבל הילד והמשפחה ועוד. למתנדבי העמותה גישה מדהימה לילדים מתמודדים נפש ובעלי צרכים מיוחדים, הם סבלניים, ומשדרים לילדים שקט ורוגע וכך גם הילדים יותר שמחים ורגועים. בנוסף, המתנדבים מסייעים גם לבני המשפחה, כי גם הם מתמודדים עם שגרה מאתגרת ולא פשוטה לכל הדעות.

בשורה התחתונה

'עמותת לב ונפש' יכולה לסייע לכם להפוך את השגרה שלכם עם הילד להרבה יותר נעימה, היא תדאג שילדכם יהיה שמח באמצעות פעילויות מותאמות באופן אישי אליו, בשילוב פעילויות חברתיות. בנוסף, העמותה מציעה את הדברים הבאים: פעילויות יצירה ואומנות במסגרת מרכז טיפולי, קווי חירום למצוקה ומוקד ייעוץ עבורכם ועבור ילדכם, מפעלי תעסוקה, שיקום ושילוב בקהילה וסיוע במזון, אחרי הכל, טיפול בילד מתמודד נפש, או בילד עם צרכים מיוחדים עולה כסף רב, לכן העמותה מסייעת בכל דרך שהיא רק יכולה כדי להקל כלכלית על המשפחה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.