תפילה למתחילים – כל מה שחשוב לדעת

תפילה למתחילים

התפילה נחשבת לאחת מהמצוות החשובות ביותר בתורה, ולמעשה היא מהווה מרכיב משמעותי באמונה כמו גם באהבה עמוקה לבורא. לתפילה זוויות שונות הכוללות בין היתר את היכולת להתחבר, להשתחרר ולבקש – וכל אדם מסוגל לעשות זאת, כפי שנסביר כעת.

תפילה: יכולת להודות ולהוקיר בעבור ניסיונות החיים

רבי נחמן צוטט כאומר "אין ייאוש בעולם כלל" ונקודת המוצא שלו באמירה הזו מתייחסת באופן ממוקד ליכולת של התפילה לרפא, להודות ולקבל את המצב כפי שהוא. למעשה, אמירת התפילה היא סגולה בעלת נופך רוחני גבוה הכולל בין היתר אפשרות לבקש מהקדוש ברוך הוא תחושה של ביטחון, וזאת כחלק מהבנה כי לכל בעיה יש פתרון – אם נבקש ונשפוך את לבנו אל מול הבורא. האמונה היהודית קובעת כי הקדוש ברוך הוא מקשיב לכל מילה שאנו אומרים ולכן בזמן תפילות נפתחים שערי שמיים ומאפשרים לכל אדם יהודי לקבל את בקשתו, כחלק מכוחה של התפילה שהינה בעלת משמעות פנימית עמוקה. למרות שהתפילה דורשת התמסורת עמוקה אל מעל השכל והבינה, כל אדם יכול להתפלל ולזעוק ובהתאם לכך גם לשחרר את המכאובים. אם אתם רוצים להתחיל ולהתפלל, ניתן לעשות זאת בקצב שלכם ובאופן שמתאים לכם, בין אם אתם רוצים להתבודד עם הבורא בבית, קבלת שבת או אפילו תפילה בעת הכנסה והוצאה של סופר תורה. בכדי לסייע לכם בצעדים הראשונים שלכם, בחרנו להציג את הנדבכים החשובים של התפילה אותם תוכלו ליישם בחיי היום יום.

תפילת מודה אני

אמירת תודה היא הבסיס ע"פ היהדות לחיי אמת. לכן, ע"פ המסורת סדר היום ובעת הקימה צריכה להתחיל באמירת מודה אני. מודה אני היא התפילה היחידה ביהודית אשר נאמרת עוד לפני נטילת הידיים, והיא מתבצעת מתוך מטרה להודות לקדוש ברוך הוא על החזרת הנשמה לאחר הקימה משנת הלילה. רצוי לקחת נשימה לפני שנאמרת התפילה כמו גם לחושב לעומק על הייחודית של המילים הללו. בכדי שתוכלו לסגל את הברכה באופן יום יומי, מומלץ לשמור לצד המיטה את הברכה כמו גם לרשום לעצמכם שלושה דברים שאתם מודים עליהם.

תפילת הלל

תפילת הלל היא תפילה הנאמרת בזמן חגים ומועדים, מתוך מטרה להודות לקדוש ברוך הוא ולשבח אותו על גאולתו של עם ישראל לאחר שיצא מעבדות לחירות. בדרך כלל, התפילה נאמרת מיד לאחר תפילה שחרית והיא מתחלקת לשני סוגים עיקריים: הלל שלם או חצי הלל. צורת האמירה של תפילת הלל שונה מבחינת הנוסח  בעדות אשכנז וספרד, אולם בכדי שתוכלו להתחבר באופן עמוק יותר לתפילה ניתן בהחלט להגיע לבית הכנסת לטובת אמירת התפילה והשתתפות במצווה ביחד עם ההמונים.

תפילה למתחילים

תפילת שבת

תפילה ערבית של שבת נאמרת מיד לאחר שקיעת החמה ביום שישי. מבנה התפילה מתחילה קודם כל בקריאות שמע, והיא למעשה תפילה מקוצרת בת שבע ברכות. את תפילת ליל השבת ניתן לשלב ביחד עם הדלקת נרות שבת שמהוות סגולות לבריאות וברכה על כל בני המשפחה. מאחר ותפילת השבת נאמרת לקראת קבלת שבת, סגלו לעצמכם הרגל לומר אותה באווירה משפחתית מאוחדת אשר דרכה ניתן להעצים את התפילה ואף להתחבר לעומק לקדושה של יום השבת.

תפילת מוסף

תפילת מוסף היא תפיסה הנאמרת בראש חודש. מדובר בתפילה חשובה מאוד מאחר והיא נאמרת מיד לאחר סיום קריאת התורה, והיא נאמרת מתוך מטרה לשבח את הבורא. תפילת מוסף כוללת שבת ברכות.

תפילת הכנסת ספר תורה

אין ספק כי אחד האירועים המרגשים ביותר בדת היהודית היא כמובן הכנסת ספר תורה. מדובר באירוע הנערך בצורה מרשימה כמו גם מיוחדת, כאשר חלק מהותי מאוד מהאירוע כולל את אמירת תפילת אבינו מלכנו ולאחר מכן אמירת שמע. מדובר בתפילה מרגשת ועוצמתית ועל כן היא מהווה חלק בלתי נפרד מהדת היהודית והרוחנית העוצמתית אותה ניתן לקבל בזכות הסגולה של הכנסה והוצאה של ספר תורה.