חשיבות הקהילה ביהדות אורתודוקסית

הקהילה ביהדות אורתודוקסית

הייחודיות של הקהילה היהודית אורתודוקסית נובעת מתוך היותה קהילה מגובשת התומכת האחד בשני. מדובר באחת הקהילות החשובות ביותר בזרם היהודי, ולא בכדי.

זרם היהודית האורתודוקסית: בעלת היסטוריה עשירה הנאמנה למסורת היהודית

בקהילה היהודית ישנם זרמים רבים ומגוונים, אולם אחד הזרמים הבולטים והמרכזיים הוא ללא ספק הזרם היהודי אורתודוקסי. מדובר בזרם השואף לשמר את קיום המצוות היהודיות כפי שהיו לפני העידן המודרני. הזרם האורתודוקסי התפתח לראשונה במאה ה 19 במרכז אירופה ובמהלך השנים הצליח לפתח מסגרות רבות שפעולות באופן עצמאי ברחבי העולם, בעיקר בארה"ב. מאחר והמחויבות של הקהילה היא אמיתית ושרירה, ניתן בהחלט לומר כי במהלך השנים הצליחה הקהילה האורתודוקסית ליצור לא רק כוח אלא גם סחפה אחריה עשרות אלפי מאמינים שמשתתפים באופן קבוע בהתכנסויות של הקהילה כמו גם תורמים האחד לשני לא רק בתפילות אלא גם בטקסים המייחדים את הקהילה ביחס לזרמים אחרים ואשר הופכים אותה לקהילה בולטת וחזקה במיוחד.

כיצד מגיע לידי ביטוי חשיבות הקהילה?

חשיבות הקהילה מהווה חלק בלתי נפרד מהתפקוד של היהודים המחשיבים עצמם כאורתודוקסים. למעשה, למרות הפערים בין חברי הקהילה שחלקם סבורים כי כן נדרש להשתלב בעולם המודרני ואילו אחרים סבורים כי נדרש ללמוד רק את לימודי הקודש, ניתן בהחלט לומר כי מדובר בקהילה מגובשת המכבדת האחד את השני ואף תורמת לחברי הקהילה באמצעות גמילות חסדים, אספקה של ארוחות כמו גם עיתונות וספרות יהודית שנועדה לחבר בין המאמינים השואפים יחדיו לערבות הדדית ובהתאם לכך גם יצירת אחדות בעם היהודי. חשיבות הקהילה בזרם האורתודוקסי בולטת במיוחד בייחוד בימי חג אך גם במנהגי האבלות שהופכים את הקהילתיות לחזקה ולאבן דרך בהתנהלות של הקהילה ברחבי העולם כמו גם כאן בישראל.

ייחודה של הקהילה האורתודוקסית ברבות השנים

ברבות השנים הצליחה הקהילה לייחד את עצמה הן מבחינת המנהגים והן מבחינת התפיסות. עדות לכך ניתן לראות בדגש שנותנת הקהילה בפסיקה המשלבת בין חיי תורה לבין חיים מודרניים. בהתאם לכך, הקהילה יצרה ברבות השנים תוכניות שונות כמו תוכנית למניעת סירובי גט וכן תוכנית הזולה של חצרוני המהווה בית חם לנוער בסיכון. בשתי התוכניות הללו תומכת הסוכנת היהודית אך ישנן תוכניות רבות בתוך הקהילה ומחוצה לה, כפועל יוצא מתוך אחדות שמאפשרת אוזן קשבת כמו גם נתינה לזולת. כאמור, לקהילה זרמים שונים הפועלים יחדיו מתוך כוונה ליצור אחדות, הכוונה ויצירה של נתיב שבמסגרתו ניתן לתמוך בקהילה הן בעת שמחה והן בעת משבר.

לסיכום, מדובר בזרם בעל חשיבות עצומה הן מבחינה הלכתית אך גם מבחינה היסטורית. למרות שרוב רובה של הקהילה מתגורר בארה"ב, ניתן בהחלט לראות כי גם מעבר לים וגם כאן בישראל העוצמה של הקהילתיות מגיעה לידי ביטוי באופנים רבים שמקורם במסורת רבת שנים.