מקבלים את השבת: מנהגי השבת שלא הכרתם

זה לא משנה איפה אנחנו ממקמים את עצמינו על קשת הקרבה לדעת, ואפילו אם אנו מגדירים עצמינו כחילונים גמורים, יום השבת הוא בלי ספק היום המיוחד והרגוע ביותר עבור כולנו. זה קשור בהחלט לעובדה כי מדובר על סוף השבוע וזהו זמן נפלא לבלות זמן איכות עם האנשים היקרים שאנחנו הכי אוהבים, אבל אין ספק שזה קשור בעיקר לקדושה של היום המיוחד הזה שכל אחד מרגיש אותה בלי קשר לזיקה לדת. וכשמדובר על מנהגים מיוחדים ביום הזה, כולנו מכירים את המכורים והנפוצים בהם כמו הקידוש בערב שישי, עונג השבת עם השירים סביב השולחן וחלקינו אף מכירים את ההבדלה, אותו טקס מיוחד שעושים בצאת השבת לקראת שבוע חדש שיבוא עלינו לטובה. חשוב לדעת שלצד המנהגים החשובים הללו יש עוד הרבה מנהגים ייחודיים ליום השבת ובהחלט מעניין להכיר כמה מהם. הנה כמה שבחרנו להביא לכם כאן.

קריאת תהילים

בשבת, ממש כמו בכל יום אחר, ישנה מצווה יפה וברוכה של קריאת פרק תהילים יומי. זוהי תפילה שכדאי לבצע מדי יום אך אין ספק שביום שבת קריאת פרק תהילים היא מיוחדת הרבה יותר. מדובר על אותם מזמורים הלל לשם, הקדוש הברוך הוא הגדול והנורא שנכתבו על ידי שליחו דוד המלך. קריאת תהילים מחברת אותנו לצד הרוחני שבנו ועוזרת לנו להודות להשם יתברך על מעשיו הגדולים שנתן לנו בחמלה ובאהבה והחסדים הרבים שעשה עימנו ועם אבותינו במשך דורי דורות.

טבילה במקווה

מצווה עתיקה במונחים של ימינו אך חדשה יחסית אם מסתכלים על ההיסטוריה של העם היהודי במבט על. יוזמה של רב במאה השלישית והמטרה כאן היא לטבול לפני כניסת השבת כדי לקבל אותה כשאנו זכים וטהורים לקראתה ולקראת רוח השכינה של הקדוש ברוך הוא.

 מקבלים את השבת: מנהגי השבת שלא הכרתם

מנהג שלוש הסעודות

מנהג מוכר שהחל במאה השנייה לספירה. בעוד בימי חול אנו אוכלים בצורה לא מסודרת ולא תמיד מקפידים על שלוש ארוחות, המצווה בימי השבת היא לאכול שלוש סעודות גדולות ומכובדות. הרעיון כאן הוא לכבד את השבת ולחגוג אותה בהוד והדר כפי שמגיע ליום השבת לקודשו.

עונג שבת

אחד המנהגים היפים ביותר ביהדות ואחת הדרכים המלכותיות והמכובדות ביותר לקבל את השבת. מדובר למעשה על אסופה של שירים ומזמורים לכבוד השבת ששרים בצוותא ביחד כל המשפחה לאחר ארוחת השבת. המזמורים הם רבים ומגוונים וכל אחד יכול לאמץ לעצמו את השירים האהובים עליו. בהתאם לסוג הזיקה לדת יש כאלו שבוחרים ללוות את עונג השבת גם עם כלי נגינה. אין ספק שאחד השירים המוכרים של עונג שבת הוא מלאכי השלום ואין ישראלי שלא מתרגש למשמע מילות השיר "שלום עליכם, מלאכי השלום, מלאכי עליון. ממלך מלאכי השלום הקדוש ברוך הוא…"

בגדי שבת

אנו נוהגים להתייחס לנטייה להתלבש בצורה יפה ומכובדת בשבת כבחירה אישית וכנוהג, אך חשוב לדעת כי מדובר על מצווה של ממש. מעבר לבחירה בבגדים יפים ומהודרים שלא לובשים ביום יום, רבים אחרים נוהגים גם לצחצח את הנעליים או לבחור בזוג נעליים מיוחד לכבוד השבת.

מלווה מלכה

מנהג מאד מיוחד שלא כולם מקפידים עליו. מדובר למעשה על סעודה ייחודית רביעית שבה מכינים אוכל מיוחד ולא שגרתי ואותה אוכלים לפני ההבדלה כדי ללוות את השבת החולפת החוצה בכבוד ובהדר.

אם כך, תוכלו לראות כי מעבר למנהגים המוכרים יש עוד הרבה מנהגים מיוחדים ומוכרים פחות ביום השבת. אלו כמובן דוגמאות למנהגים אחדים בלבד.