בירור יהדות לפני הנישואין: מדריך מיוחד ומקיף

בירור יהדות לפני הנישואין

על מנת שבני זוג יוכלו להינשא כאן במדינת ישראל הם נדרשים לעבור בירור יהדות. אם אתם עומדים לקראת תהליך בירור יהדות, מומלץ לקרוא את המדריך המיוחד ומהקיף אותו ערכנו במיוחד בעבורכם.

בירור יהדות לפני נישואין: רקע

מדינת ישראל היא קיבוץ גלויות שמורכב מרבבות בני אדם אשר עלו לארץ ממדינות רבות ברחבי העולם, כולל מדינות שבהן לא הייתה מערכת נישואין מסודרת המאפשרת לבחון האם הנישואים אכן התבצעו כדת שה וישראל. ע"פ הערכות של משרד הדתות, בישראל חיים מעל למיליון וחצי  ישראלים שזקוקים לקבלת אישור בעבור נישואין, גירושין או אפילו ברית מילה, וזאת בשל אי היכולת של בני הזוג להוכיח את יהדותם. למרות שרבים  חוששים מהתהליך צריך לומר כי בשנים האחרונות נערך משרד הדתות ומבצע את התהליך בצורה רגישה ועם שימת דגש על מהירות שנועדה להוביל בסופו של דבר לסיום ההליך ברגישות. בנוסף לכך, מדובר בהליך קצר אותו ניתן לבצע בפרק זמן קצר, כאשר ע"פ הנתונים של משרד הדתות מעל ל 96% מהפונים מקבלים את אישור היהדות שלהם בפרק זמן קצר – בממוצע עד לחודש בלבד.

מי נדרש לעבור בירור יהדות?

חשוב להבין בירור יהדות אינו מתבצע רק בעבור אזרחים שעלו מארצות מוצא ספציפיות אלא רק בעבור מי שאין ברשותו את המסמכים הנדרשים לספק את בירור היהדות. כאמור, בישראלים ישנם עשרות אלפי ישראלים שיהדותם אינה הוכחה ולכן הם נדרשים לעבור את ההליך בבית הדין הרבני. מדובר במעמד מורכב אך גם מעמד המאפשר לכם להביע את הטיעונים ש לכם ואף להציג הוכחות, כפי שנציג כעת.

כיצד מבצעים את ההליך?

אם בעבר נדרש היה להגיע באופן פיזי למשרד הדתות, כיום ניתן לבצע הזמנה של תור ופתיחת תיק דרך המוקד הטלפוני במספר 4558*. בנוסף, ניתן לפנות באמצעות שליחת מייל או בפקס. במידה ואתם זקוקים לפתיחה של תיק לטובת בירור יהדות חשוב להגיע ביחד עם טופס חתום אותו ניתן להוריד דרך האתר של בתי הדין הרבניים בצירוף של צילום תעודת זהות. מיד לאחר מכן תיקבע פגישה עם מברר יהדות אשר בוחן את המסמכים אותם אתם נדרשים להביא איתכם: תעודת זהות, כתובת של ההורים, תעודת נישואין או גירושין, תמונות משפחתיות המקשרות בין כל בני המשפחה המורחבת, מכתב המלצה מרבנים בעבור היהדות, תעודות או אישורים ממשלתיים הנוגעים לבני המשפחה כמו גם מסמכים שיכולים לתמוך באישור היהדות. עדיף להביא את המסמכים מקוריים ולא העתקים וזאת בכדי לזרז את הבדיקה בצורה משמעותית אל מול מברר היהדות. זה הזמן להסביר כי מברר יהדות מפעיל כלים נוספים בדמות שיחות עם הרשויות כמו גם איתור מסמכים והתהליך עצמו  מתבצע באופן רגיש ככל האפשר, וזאת למרות הקושי הרגשי ולעיתים גם הרוחני הכרוך בכך.

קבלת ליווי לצורך בירור יהדות

לאור הקשיים שנגרמים בעקבותה הליך חשוב לקחת בחשבון גם את ההשלכות הרגשיות שעלולות להתרחש כתוצאה מביצוע הבריור. ישנן לא מעט עמותות שפועלות כאן בישראל ומטרתן היא לסייע לזוגות לעבו ראת התהליך, כאשר רק בשנת 2019 הצליחה עמותה לבצע תיקון בהנחיות לבירור יהדות. במסגרת התיקון בית הדין הרבני יכול להזמין קרובי משפחה לטובת בירור יהדות אולם אין חובה להיענות לבקשה. בנוסף לכך, בית הדין הרבני לא יכול להוסיף צדדים שלישיים לטובת בירור יהדות ובנוסף לכך לאפשר לזוגות לקבל את חוות הדעת של מברר היהדות. תוכלו לפנות לעמותות לטובת התייעצות כמו גם סיוע, וזאת מתוך מטרה ליצור בעבורכם מעטפת תמיכה לקראת ההליך אותו עוברים אלפי ישראלים מדי שנה.