מתקינים לוחות סולאריים: האם אפשר להשתמש בהם בשבת?

אחד השינויים הגדולים ביותר של השנים האחרונות בתחום האנרגיה הוא המערכות הסולאריות לייצור חשמל. מדובר על מערכות המשתמשות באור השמש והופכות אותו בתהליך פיזיקלי ייחודי לאנרגיה חשמלית. בכדי להיכנס לתחום, מומלץ לקרוא באתר ייעודי לנושא שם גם תוכלו מצוא מחשבוני התכנות וכדאיות. WR-SOLAR הוא בדיוק אתר שכזה ונחשב לבעל שם בתחום. עיון במאמרים הרבים באתר יוכל לעשור לכם לבחור את הספקים שיתקינו עבורכם את הלוחות הסולאריים, דבר בעל משמעות מכרעת בהצלחת הפרוייקט כולו.

מדוע לעבור לסולארי?

המעבר לאנרגיה סולארית מתבצע בשל כמה סיבות. ראשית מדובר באנרגיה שהיא זמינה וחינמית לחלוטין. כל שיש יותר שמש, ייצור החשמל במערכת עולה. זה מבטיח ייצור מקסימלי בדיוק בשעות של הפעלה מוגברת של המזגנים למשל. סיבה נוספת היא היכולת למכור את החשמל העודף אשר נוצר במערכת לחברת החשמל. כאן כבר מדובר על החזר השקעה חודשי אשר יכול להיות משתלם מאד בייחוד כאשר מי שמשלם הוא גוף חזק כמו חברת החשמל.

הסיבה השלישית היא כמובן מודעות הולכת וגוברת של רבים מאיתנו לסכנות האורבות לאנושות בעקבות משבר האקלים בו אנו נמצאים. מדענים רבים מוצאים קשר בין התחממות גלובלית, ריבוי שריפות ואפילו סופות ובצורות. בכדי לעצור את כל זה, עלינו כאנושות לצמצם את שריפת הדלקים ומערכות חשמל סולאריות הן המקום הכי טוב לפעול בו.

מתקינים לוחות סולאריים: האם אפשר להשתמש בהם בשבת?

חשמל סולארי וההלכה

ההלכה היהודית יכולה ליצור אתגרים שונים בחיי היום יום שלנו, בייחוד כאשר מדובר בשינויים. בדרך כלל, ניתן לפתור את אותן בעיות ואתגרים הלכתיים. אנו סבורים שגם בנושא החשמל הסולארי זהו המצב.

האתגר מתחיל בכך שביום שבת ובמועדי ישראל אסורה הפעלת מכשירים ישירות מחשמל סולארי. מאווררים סולארים למשל צריכים להיות מכוסים בכדי שלא יתחילו לפעול בשבת. זה לא אותו הדבר כמובן כמו מערכת המייצרת חשמל וממנה מפעילים מכשירים. מערכת כזאת יכולה לשמש בשבת אבל גם כאן ישנם כמה קשיים.

א המערכת מחוברת לחברת החשמל, הרי שהיא עושה שימוש בכוח האדם שם אשר מחלל שבת בעבודתו. למרות היתרים שונים אשר ניתנו לדבר, אין הם מספקים את כל הזרמים ביהדות. הפתרון הוא מערכת סולארית אשר אינה מחוברת לחברת החשמל או שאינה מחוברת רק במהלך השבת. כך אותה מערכת יכולה להחליף את החשמל המיוצר על ידי חילול שבת ולהיות חלק מפתרון הבעיה.

מערכות סולאריות אינן מפיקות חשמל במהלך הלילה ולכן ללא חיבור לחברת החשמל, צריך למצוא פתרון אחר. זה יכול לבוא בדמות של מצברים אשר אוגרים אנרגיה אותה ניתן לשחרר בליל שבת. כמובן שעל המערכת לפעול באופן אוטומטי לחלוטין במהלך השבת, כולל השילוב בין ייצור החשמל והטעינה עצמה.

משפחות אשר משתמשות בשבת בגנרטורים, ישמחו כמובן לעבור למערכת סולארית שהיא שקטה יותר ומזהמת הרבה פחות לא רק את העולם, אלא ממש את שכונת המגורים.

את המערכות הללו ניתן להתקין גם על בית משותף כאשר העלויות נחלקות בין הדיירים. התקנה כזאת יכולה להתאים מאד למשפחות דתיות מרובות ילדים אשר להן יש הוצאות רבות והיו שמחות להוריד את נטל הקמת המערכת כך שיתחלק בין השכנים.