עמותת עזר מציון מציגה: שירותי תמיכה לחולי סרטן המותאמים למגזר החרדי

בזמנים של מצוקה, מתגלות עוצמותיה של האנושיות. עמותת עזר מציון היא עמותה מעוררת השראה אשר עומדת כמגדלור של תקווה ותמיכה בעבור חולי סרטן ובני משפחותיהם בשעות הקשות שלהם. מחלת הסרטן מביאה עמה אתגרים לא פשוטים הן לחולה הן לבני המשפחה שלו, והעמותה עושה כמיטב יכולתה לסייע להם להתמודד עם אתגרים אלה. עמותת עזר מציון, אשר מבינה את הקושי הגדול בהתמודדות עם המחלה, מבינה גם את הצורך להעניק שירותי תמיכה מיוחדים לחולים מהמגזר החרדי. למה בכלל חשוב להתמקד במתן מענה לצרכים הספציפיים של המגזר החרדי, ואיך הם עושים את זה? המשיכו לקרוא.

רקע על עזר מציון

עזר מציון היא עמותה ישראלית שעיקר פעילותה הוא סיוע פרא-רפואי לאנשים חולים ומוגבלים. העמותה הוקמה בשנת 1979 והיא פועלת במגוון אמצעים לשמירה על כבודם ועל עצמאותם של הנתמכים בעמותה, מתוך מטרה לשפר את איכות חייהם. נוסף על כך, בשנת 1998 הקימה העמותה מאגר מח עצם כדי להגדיל את מספר תורמי מח העצם הפוטנציאליים בישראל, ומאז פועלת בגיוסים נרחבים ויוזמת ימי התרמה מרוכזים בעבור אנשים הזקוקים להשתלה. בשנת 2008 הוענק לעמותה פרס ישראל בתחום מפעל חיים, עבור תרומתה הגדולה לחברה במדינת ישראל.

למה להעניק שירותי תמיכה ייחודיים למגזר החרדי?

מחלת הסרטן עשויה לעורר קשיים ואתגרים אצל כל אדם החולה בה, אך האתגרים אצל בני המגזר החרדי מורכבים לרוב מסוגיות תרבותיות ודתיות. עמותת עזר מציון מכירה בניואנסים אלו ופיתחה מגוון שירותי תמיכה לחולי סרטן מהמגזר החרדי הנותנים מענה לצרכים הספציפיים של קהילה זו. חלק מהצרכים הספציפיים של בני המגזר החרדי קשורים למשל במשפחות ברוכות ילדים, בתפיסות דתיות לגבי מחלות קשות, בהעדפה לצוות טיפולי מהמגזר החרדי שמכיר ומבין את אורח החיים של המשפחה ועוד.

דוגמאות לסיוע שמעניקה העמותה לבני המגזר החרדי:

  • עזרה ביתית – סיוע במטלות הבית, אספקת ארוחות בעלות כשרות מהודרת, הסעות לטיפולים ולבתי חולים.
  • טיפול משפחתי – טיפולים לבני המשפחה, קבוצות תמיכה, ליווי לנשים חולות על ידי מתנדבות, חונכות קהילתית לילדים חולים (או לילדים שבן משפחתם חולה) ועוד.
  • פעילות חברתית – השאלת ספרים ודיסקים בעלי תכנים המותאמים לקהילה החרדית, מערך חוגים לילדים, ימי כיף המותאמים באופיים למגזר החרדי, ועוד.

כמו כן, חשוב לציין כי כמו כל החולים מכלל המגזרים הנעזרים בשירותיה של עמותת עזר מציון, גם בני הקהילה החרדית יכולים לקבל את מעטפת השירותים המלאה של העמותה. מעטפת זו כוללת גם את המאגר הלאומי לתורמי מח עצם, סיוע בקבלת טיפול או ייעוץ רפואי, השאלת ציוד רפואי ושיקומי, הסעות, אספקת מזון, אספקת מנות דם וכו'. כל זאת לא רק כדי לסייע לחולים ולבני משפחותיהם לעבור את התקופה הקשה על הצד הטוב ביותר, אלא גם כדי להביא לשינוי תפיסתי של המחלה בקרב החברה החרדית, בין אם באמצעות הנגשת מידע הנוגע לטיפולים, לשירותים ולסיכויי החלמה. ההתגברות על הטאבו התרבותי סביב הסרטן ומחלות קשות אחרות, הבטחת מודעות רחבה והרחבת טווח השירותים, הם בראש סדר העדיפויות של עמותת עזר מציון.

לסיכום,

עזר מציון עומדת כעדות לעוצמת החמלה הקהילה אל מול הרגעים המאתגרים ביותר של החיים. בהכרה בצרכים הייחודיים של המגזר החרדי, עמותה זו היא בלי ספק חבל הצלה בעבור חולי סרטן ובני משפחותיהם, ומציעה לא רק תמיכה רפואית אלא רשת מקיפה של סיוע העוסק גם בפן הרגשי של המחלה.